
Kihasználatlan helyek és hosszadalmas árugyűjtés. Ez a két fő probléma jellemzi a rosszul szervezett és rosszul jelölt raktárakat. Ráadásul, ha túlbecsüljük a polcok teherbírását, a kollégáink biztonságát is veszélyeztethetjük. Ezért, ha még nem alakítottunk ki raktári rendszert, bízzuk meg a raktárvezetőt, hogy hozzon létre:
- egy raktározási tervet a készletmozgásoknak megfelelően (például úgy, hogy ne legyen legfelül a leggyakrabban mozgatott áru),
- majd állítsunk fel egy egyszerű rendszert a raktárhelyek jelölésére, hogy azonnal megtalálható legyen az áru.
A világos és egyértelmű raktári jelölés kialakításához osszuk fel a tereket a következők szerint:
- épületek,
- helyiségek,
- állványsorok,
- rekeszoszlopok,
- rekeszek
- tároló helyek.
Gondoljuk át azt is, hogy nem lenne-e érdemes a raktárt beszállítók (kereskedő), vevők (egyedi gyártás) vagy árucsoportok szerint felosztani. Ne felejtsük el figyelembe venni a gyártási tételt (ún. batchet), az eltarthatóságot és a különleges tárolási igényeket, például élelmiszerek, gyógyszerek vagy állati takarmányok esetében.
Helyezzünk ki a raktárba a számok és betűk kombinációjából összeállított jelöléseket, ún. rekesz-címeket. Ez leggyakrabban egy háromszintű jelölési rendszerben történik, amely például így néz ki: A2-04-2. Az “A” betű a teremre utal, ahol a második állványsort kell keresni, amelynek ha a negyedik rekeszoszlopához lépünk és annak a második szintjén megtaláljuk a keresett árut.
– A jelölések és a címkék elsősorban az áttekinthetőséget és a könnyű tájékozódást biztosítják leltározáskor, amikor nem kell a polcokon minden egységet átszámolnunk, hanem csak azt az oszlopot, amely nem illik a többihez – mondja Veronika Ježková, a kültéri árnyékolás gyártására szakosodott NEVA beszerzési vezetője.
Az áruk, az állványhelyek, raklapok és konténerek vonalkódos jelölésére a bevált szabványokat ajánlunk. A területen világszerte legelterjedtebb az alábbi kettő:
- GTIN-13 (korábbi nevén EAN-13), amellyel leggyakrabban a bolti termékeken találkozhatunk,
- és a GS1-128 (korábbi nevén EAN-128), amely a szállítók és a vevők közti kommunikációt biztosítja.
A rádiófrekvenciás vonalkódolvasónak és a polcokon elhelyezett kódoknak köszönhetően néhány másodperc alatt megtudhatjuk, hány székünk vagy hány csomag papírunk van adott típusból raktáron. Azok az üzletek, amelyek összekapcsolták raktárkezelési és ERP rendszerüket a webáruházzal, gyorsabban tudják eljuttatni a megrendelt árut a vevőkhöz, és tudják, mikor mit kell rendelni a beszállítóktól, hogy ne legyen készlethiányuk.
– Megkérdeztük az új kollégákat a raktárban, hogyan tudnak dolgozni a címkékkel és a vonalkódolvasókkal. Pozitív visszajelzéseket kaptunk. A vonalkódolvasó azonnal megmutatja a raktárosnak, hol találja az adott alkatrészt. Ami nagy segítség kétezer különböző típusú alkatrész esetében, amelyek például csak színárnyalatban vagy méretben különböznek egymástól – mondja Veronika Ježková a NEVA-tól.

Az állványok címkézése munka- és balesetvédelmi szempontból
A raktári munkavédelem alapvető feltételeit a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény szabályozza, azonban nagyon lényeges a 25/1998. (XII. 27.) EüM rendelet ismerete is, amelynek célja a munkavállalók rakodás közbeni egészségvédelme, az egészségkárosodások megelőzése, különös tekintettel a hátsérülésekre. Irányadó továbbá a 3/2002. (II. 8.) SzCsM–EüM együttes rendelet is. A szabványok közül a MSZ EN 15635 szabvány nyújt eligazítást, mely a helyhez kötött acél tárolórendszerekről, tárolóeszközökről és azok karbantartásáról rendelkezik.
Jelen cikkünkben tárgyalják az munkahelyi egészségvédelmet és a raktár megfelelő kialakítását, valamint az áruk kezelését és tárolását. Az árukezelés részleteit, beleértve a raktári utak és folyosók szélességének és magasságának kialakítását a vonatkozó szabvány tartalmazza.
Balesetvédelmi szempontból nagyon fontos, hogy a polcokat felcímkézzük vagy felmatricázzuk, hogy látható legyen:
- az állvány egy rekeszének maximális terhelhetősége,
- a rekeszek száma egy oszlopban,
- valamint a teljes állványoszlop teherbírása.
Mielőtt kiválasztanánk egy adott polctípust, mérlegeljük egy adott márka vagy gyártó megbízhatóságát. Kérjük be az állvány projektdokumentációját és minőségi tanúsítványát, valamint készíttessünk statikai számítást.
TIPP: Ha nem tudja, hogyan válasszon polcállványt, forduljon kollégáinkhoz, akik a raktára adottságai alapján személyre szabott állványrendszert ajánlanak, hogy mindennek meglegyen a helye.
7 tipp, hogy elkerüljük a problémákat a raktárunkban
- Az anyagot előre meghatározott irányban és módon tároljuk a polcokon. Ha 1,8 méternél magasabban is tárolunk árut, használjunk létrát vagy fellépőt. Tároláskor ügyeljünk az árumozgatási hézagokra.
- Azokat az állványokat, amelyek nem felelnek meg az ellenőrzési követelményeknek, mert például sérültek, meg kell jelölni és nem szabad használni. A jelölés figyelmzteti a többi kollégát, hogy ne használják, nehogy megsérüljenek.
- Mindig tartsuk be a munkavédelmi szabályokat. Ne engedjük, hogy a dolgozók nehéz terhet cipeljenek, amihez már molnárkocsit vagy kézi targoncát kellene használniuk.
- A balesetek megelőzése érdekében nehéz árut csak megfelelő eszközzel mozgassunk a raktárban. Hasonlóképpen, ne helyezzünk el nehéz árut kiegyensúlyozatlan módon vagy olyan polcon, amely nem erre alkalmas.
- Jelöljük meg a raktárban azt a területet, ahol a szabadpolcos árut halmozzuk fel. Elég lesz egy tábla vagy címke, de ne felejtsük el feltüntetni a maximális megengedett terhelést kg/m²-ben.
- A polcok körüli területek mindig maradjanak szabadon. A raktárpadlót olyan anyaggal burkoljuk, amely bírja az anyagmozgató eszközeink terhelését és a tárolt áru súlyát.
- Az állványok karbantartását és javítását végezzük a MSZ EN 15635 szabvány megfelelően, hogy stabilak és biztonságosak maradjanak. Tudjuk meg a maximális teherbírásukat is, és ne terheljük túl őket.
Hogyan jelöljük meg az állványokat?
Polcállványt minden nagyobb garázsban vagy kamrában találunk. Ezek népszerűek az autószerelő- vagy egyéb műhelyekben, irattárakban, különféle üzletekben vagy raktárakban is, ahol csak darabárut tárolnak és nem raklapos mennyiséget.
Minden rekeszcímke tartalmazza:
- a polc típusának megjelölését és egy figyelmeztetést, hogy milyen feltételek mellett tilos használni,
- a polc maximális terhelhetőségét,
- a polcok számát egy oszlopban,
- az oszlop maximális terhelhetőségét.
A legtöbb állványgyártó kész címkékkel szolgál a vásárlói számára, célszerű ezeket használni. Azonban ha több beszállítótól vettünk állványt, jobb, ha mi magunk egységesítjük a címkéket.
– Mindhárom állványtípust használjuk raktárainkban. Vannak polcállványaink az apró alkatrészekhez, például a redőnyökhöz használt kötőanyagokhoz és váltókhoz. Vannak raklapállványaink a kültéri redőnyök gyártásához használt lamellákhoz, és konzolos állványokon tárolunk mindenféle profilokat és lemezeket, – magyarázza Veronika Ježková.
A Manutan három terhelhetőségi szintű (alacsony, közepes és magas) polcot kínál. Például:
A Manutan Rapid 3 csavar nélküli fém állvány polconként 265 kilogrammig terhelhető. A Manutan Rapid 2 állvány polcait 340 kilogrammal terhelhetjük. A strapabíró Arawn fém állvány szintenként 500 kilogramm terhelést is kibír, és akár 2,5 tonna anyagot is elhelyezhetünk a teljes szerkezeten
Hogyan címkézzük fel a raklapállványokat?
A nehéz, raklapon lévő árut raklaptároló polcállványon tároljuk. A legtöbb gyártó úgy tervez állványt, hogy akár három EUR-raklapot befogadjanak, tehát 2,7 méter szélességben. A vezető gyártók 4 méter szélességet is kínálnak, ahova több, nem szabványos méretű raklap is elfér.
A raklapállvány címkéjén tüntessük fel:
- az állvány egy egységének (tartópárjának) maximális terhelhetőségét,
- a szintek számát egy oszlopban,
- az oszlop maximális terhelhetőségét,
- az első tartópár padlótól számított magasságát (tartómagasságot),
- a raklap maximális tömegét,
- az állvány típusának megjelölését és egy figyelmeztetést, hogy milyen feltételek mellett tilos használni.
Hogyan címkézzük fel a konzolos állványokat?
A konzolos állványokra targoncával vagy kézzel is rakodhatunk. Olyan áruk tárolására alkalmasak, mint:
- rudak, csövek, profilok és acéllemezek,
- tetőburkoló anyagok, merev szőnyegek és építőipari áthidalók,
- forgácslap, OSB, MDF vagy HDF lapok,
- fűrészáru (deszka, léc, hasáb),
- nem szabványos raklapok és egyéb anyagok.
A konzolos állványok méretét tervezzük meg úgy, hogy igazodjanak az áru méretéhez és anyagához. Csak így lehet az utolsó centiméterig kihasználni a raktári tárolóhelyet biztonságosan.
A konzolállványok jelölése térjen ki a következőkre:
- a szintek maximális számára,
- a konzol megengedett legnagyobb egyenletes terhelésére,
- a megengedett legnagyobb egyoldali oszlopterhelésre,
- az állvány típusának megjelölésére és egy figyelmeztetésre, hogy milyen feltételek mellett tilos használni.
A balesetek elkerülése érdekében rendszeresen ellenőrizzük az állványokat
Minden raktári dolgozó rémálma, hogy az áruk vagy anyag megindul, és leesik az állványról. Ezért az anyagot úgy kell az állványra rakodni, hogy a kezelés során ne veszélyeztessük a kollégák épségét.
Ennek megakadályozása érdekében:
- Üzembe helyezés előtt ellenőrizzük az állványokat.
- A polcok vagy a túllógó anyagok nem terhelhetik a válaszfalakat vagy egyéb, arra nem alkalmas épületrészeket.
- A hosszú anyagokat, például rudakat vagy lemezeket konzolos állványon tároljuk. Ha a rendelkezésre álló hely ezt nem teszi lehetővé, tároljuk őket függőlegesen, de megfelelően rögzítve.
- Az állványok mozgatása után mindig végezzünk újabb ellenőrzést. Ha ugyanazon a helyen is állnak, évente legalább egyszer ellenőrizni kell őket az MSZ EN 15635 szabvány megfelelően.
- Minden ellenőrzésről készítsünk jegyzőkönyvet. Az ellenőrzés mikéntjével és jegyzőkönyvével kapcsolatban kérdezzük a gyártót vagy a kereskedőt.
– A NEVA-nál kéthetente ellenőrizzük a raktárainkat, ilyenkor az állványcímkéket is véletlenszerűen átnézzük. Alapos ellenőrzést a leltár előtt, azaz minden év novemberében vagy decemberében végzünk, – teszi hozzá Veronika Ježková.
Ha a polcálványokkal, emelőkocsikkal, raklapokkal és raktári kiegészítőkkel kapcsolatban kérdése van, keresse bizalommal kollégáinkat!