.

Álló munka előnyei és hátrányai

A cikkben megvizsgáljuk az álló munka előnyeit és hátrányait, rávilágítunk azokra a fiziológiai hatásokra, amelyekkel számolni kell

Az álló munka a gyártási folyamatokban, a kereskedelemben és a vendéglátásban a legjellemzőbb. Bár az állás bizonyos szempontból előnyös lehet, hosszú távon komoly terhelést jelenthet a szervezetre. Ebben a cikkben megvizsgáljuk az álló munka előnyeit és hátrányait, rávilágítunk azokra a fiziológiai hatásokra, amelyekkel számolni kell, valamint bemutatjuk, hogyan lehet megelőzni a káros következményeket. 

álló munka álláskönnyítő szőnyeggel

Milyen terhelést jelent a szervezetre az álló munka? 

Bár manapság sokszor hangsúlyozzák az ülő munka hátrányait, valójában az álló munka is komoly egészségügyi veszélyekkel járhat, ha nem vagyunk kellően körültekintőek, ugyanis a hosszan tartó állás jelentős terhet ró a végtagokra és a keringési rendszerre. Az álló munka állandó izommunkát követel meg a láb, a hát és a nyak izmaitól, ami idővel fáradáshoz és kóros izomfeszültséghez vezethet.  

A hosszan tartó állás egyik leggyakoribb következménye a lábfájdalom és a lábdagadás. Ez a keringés lassulásából és az alsó végtagok izmainak túlterheléséből fakad. A gravitáció hatására a vér a lábakban gyűlik össze, ami megnövekedett nyomást gyakorol az erekre, különösen a vénákra. Ez hosszú távon visszérbetegséghez vezethet. Az álló helyzet a gerincoszlopot megterheli. Ha nem megfelelő a testtartás, vagy ha az egyén hosszan támaszkodik egy bizonyos helyzetben, a gerinc alsó és középső szakaszán jelentkező nyomás hátfájdalmat okozhat. A porckorongokra nehezedő túlzott terhelés pedig degeneratív elváltozásokat is előidőzhet. 

Ugyanakkor kétségtelen, hogy az álló munkának előnyei is vannak, például több kalóriát égetünk és  folyamatos, finom izommunkát végzünk, valamint kisebb a gerincferdülés kockázata is. 

Álló munka lábfájdalom nélkül: Mit tehetünk a jobb keringésérét? 

A hosszú ideig tartó állással kapcsolatos problémák elkerülése érdekében kulcsfontosságú a megelőzés. Az alábbi lépések segíthetnek abban, hogy az álló munka kevésbé legyen megterhelő: 

A munkaállomás ergonomikus tervezése 

Az ergonomikus munkakörnyezet biztosítása rendkívül fontos. Ez magában foglalja az álláshoz alkalmas munkaasztalok, pultok, szállítószalagok stb. magasságának megfelelő beállítását, valamint a munkaterület olyan szervezését, amellyel minimalizáljuk a felesleges hajlongásokat és emeléseket. Bármilyen munkaállomás ergonomikussá tehető a munkavállalók számára, legyen szó gyártósorról, műhelyről, raktárról vagy más üzleti egységről.  

Rendszeres mozgás 

Az állás monotóniájának megszakítása – például rövid sétákkal vagy az izomzat könnyű nyújtásával – elengedhetetlen a keringés serkentéséhez és az izmok tehermentesítéséhez. A munkavállalókat ösztönözzük arra, hogy a munkaközi szünetek alkalmával sétáljanak pár percet és végezzenek keringést javító gyakorlatokat. Ilyen lehet például a guggolás, a sarkon vagy lábujjhegyen járás, a karlendítés és a comb, illetve a vádli nyújtása. 

Helyes testtartás 

Az egyenletes súlyeloszlás érdekében fontos a helyes testtartás fenntartása. A vállakat tartsuk lazán, a gerincet egyenesen, a lábakat pedig enyhe terpeszben. Fontos, hogy mindkét lábunkra egyenletesen terheljünk, a talpak pedig teljes felületükkel érintsék a talajt. 

Megfelelő lábbeli és zokni viselése 

Az álló munkához ideális cipő megfelelő párnázottságot biztosít, amely csökkenti a lábakat ért mechanikai terhelést. Fontos, hogy a cipő jól fogja a bokát, a talpbetét pedig kellően puha legyen. Ha a munkakör lehetővé teszi, válasszunk jól szellőző lábbelit álló munkához. Egy antibakteriális, cserélhető talpbetét sokat dob a komfortérzeten, ahogy egy minőségi pamut, gyapjú vagy bambusz zokni is.   

Álláskönnyítő szék 

Ahol lehetőség van rá, biztosítsunk a munkavállalóknak álláskönnyítő széket. Ez egy olyan magas szék, amin a dolgozók megtámaszkodhatnak félig álló, félig ülő testhelyzetben. Ez a pozíció jelentősen csökkenti a lábakra nehezedő nyomást, ugyanakkor szabad mozgást és a gyors helyzetváltoztatást tesz lehetővé. 

Álláskönnyítő szőnyegek használata 

Az álláskönnyítő szőnyegek puha, rugalmas felülete csökkenti az állásból fakadó feszültséget, és képes elnyelni a test súlyát. Ezek a szőnyegek nemcsak a lábak és ízületek megterhelését csökkentik, hanem javítják a testtartást is, így támogatják a hosszabb ideig tartó állás komfortját. 

Így hat a szervezetre a kifáradásgátló szőnyeg 

Az álláskönnyítő szőnyegek vagy kifáradásgátló szőnyegek az álló munka okozta fájdalmak megelőzésében játszanak kulcsfontosságú szerepet. A szőnyeg tompítja az alsó végtagok ízületeire és izmokra nehezedő nyomást, ezáltal csökken az érfalakra gyakorolt terhelés. A szőnyeg rugalmas anyaga serkenti az apró izommozgásokat, amelyek segítik a vér visszaáramlását a szív felé, ezáltal csökkenti az állás által okozott fáradságérzetet és növeli a munka hatékonyságát. 

Az álláskönnyítő szőnyegek használata minden olyan munkakörben javasolt, ahol a munkavállalóknak napi több órát kell állva dolgozniuk, így különösen gyártósorok mellett, vendéglátóiparban, fodrászatokban stb. 

Az álláskönnyítő szőnyegek különböző szélességű tekercsekben vagy modulárisan bővíthető lapokban kaphatók, egyszerű őket telepíteni és szinte karbantartás mentesek. Különböző ipari területekre speciális tulajdonságokkal rendelkező típusok léteznek, így például: 

  • A lekerekített szegélyű verzió ideális olyan területre, ahol rakodó- és szállítókocsik is közlekednek.  
  • Az antisztatikus álláskönnyítő szőnyeg olyan gyártósorokra javasolt, ahol fontos az ESD védelem. 
  • Nedves környezetbe, élelmiszeripari és egészségügyi területekre speciális zselés habból készült, antibakteriális gumiréteggel bevont álláskönnyítő szőnyeget választhat. 
  • Bizonyos szőnyegek tűzállósági tanúsítvánnyal rendelkeznek, így alkalmasak olyan környezetbe, ahol pl. hegesztést végeznek. 

A Manutan kínálatában minden olyan kiegészítőt megtalál, amelyekkel kényelmesebbé tehető az álló munka.