.

Hogyan válasszunk tűzvédelmi eszközöket?

Tűzoltó készülék, füstérzékelő, tűzoltó takaró, tűzoltó homok… Csak néhány eszköz, ami a cégek tűzvédelmét szolgálja. Cikkünkből kiderül, melyikről mit érdemes tudni.

Hogyan válasszunk tűzvédelmi eszközöket?

Az egyre gyakoribbá váló természeti katasztrófák miatt a cégeknek érdemes felszerelniük telephelyeiket olyan védelmi eszközökkel, amelyekkel biztosíthatják az ott tartózkodók védelmét. A legelterjedtebbek a tűzvédelmi eszközök, de számos olyan felszerelés létezik, ami más természeti katasztrófák idején is (pl. áradás) alkalmazható.

Hogyan készítheti fel vállalkozását az éghajlati katasztrófákra?

A munkáltatók felelősek minden alkalmazottuk egészségéért és biztonságáért. Olyan munkahelyi biztonsági kultúrát kell kialakítaniuk, amely magában foglalja a munkavállalók tájékoztatását, valamint a kockázatokról és a biztonsági felszerelések használatól szóló oktatást is. A munkahelyi biztonsági politikák a kockázatértékelésen alapulnak.

Ha a kockázat nem védhető ki, biztonsági felszereléseket kell alkalmazni:

  • kollektív védőfelszerelést (CPE), amely egy munkaterületet biztosít, vagy
  • egyéni védőeszközöket (PPE), amelyet közvetlenül az alkalmazottak viselnek.

Végül a kockázatok kiküszöbölését célzó intézkedéseken túl a munka-életminőségre vonatkozó politikák célja a munkavállalók testi és lelki egészségének javítása.

Az Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) legutóbbi jelentése szerint a globális felszíni hőmérséklet 1,1 °C-kal nőtt az iparosodás előtti időszak óta. Ez az emelkedés a 2030-as évekre várhatóan eléri az 1,5 °C-ot.

Ugyanez a jelentés megállapítja, hogy az éghajlatváltozás hatására az éghajlati katasztrófák száma várhatóan tovább fog növekedni. Ezért elengedhetetlen, hogy a társadalom egésze felkészüljön az éghajlati katasztrófákra, mint például az aszályok, a hőhullámok, az árvizek és az erdőtüzek.

Milyen intézkedésekre van szükség tűz estén?

Tűzveszély esetén az intézkedéseknek három célt kell szolgálniuk:

  1. A helyiségek kiürítése.
  2. A segélyszolgálatok lehető leggyorsabb riasztása.
  3. A veszélyben lévő személyek mentése.

Tűz esetén az első két percben lehet igazán hatékonyan intézkedni. Ebben az időszakban a tűz megfékezhetőnek tekinthető. Ezt követően meg lehet próbálni az oltást tűzvédelmi eszközökkel, például tűzoltó készülékekkel, tűzoltó takarókkal vagy homokkal.

Ha a tűz három percen túl is fennáll, meg kell kezdeni a helyiségek kiürítését. A helyszínen tartózkodó személyeket füstérzékelő riasztja, és felszólítja az erre a célra szolgáló biztonsági táblák jelzéseit követve, hogy távozzanak. Egyidejűleg külső segélyszolgálatokat kell hívni, azaz riasztani kell a tűzoltókat és a mentőket.

Az alapvető tűzvédelmi felszerelés kiválasztása

A tűzvédelmi felszerelés kiválasztásakor kezdje azokkal az eszközökkel, amelyek lehetővé teszik a lángok gyors megfékezését. Ilyenek a különböző tűzoltó készülékek. Gyors cselekvést tesznek lehetővé külső beavatkozás nélkül, feltéve, hogy a megfelelő tűzoltó készülék rendelkezésre áll és jól karbantartott. A füstérzékelők kiváló kiegészítők, mivel tűz vagy gázszivárgás esetén riasztást adnak a gyors reagálás érdekében.

A veszély típusához igazított tűzoltó készülékek

A cég helyiségeket tűzoltó készülékekkel kell felszerelni, hogy biztosítsák a gyors reagálást tűz esetén. Ezeken a tűzoltó készülékeken fel kell tüntetni a CE-jelölést, amely bizonyítja, hogy a forgalomba hozatal előtt átestek a szükséges teszteken.

A szakembereknek tisztában kell lenniük azzal is, hogy a tűzoltó készülékeknek megvan a szavatossági ideje, és rendszeresen ellenőrizni kell őket. Az ellenőrzések gyakoriságáról itt írtunk részletesen.

Négy típusú tűzoltó készülék létezik:

  • Vízzel oltó készülékeket használnak az A osztályú tüzekhez, amelyeket gyúlékony anyagok, például szövetek, fa, papír okoznak.
  • A habbal oltó készülékek ugyanolyan körülmények között használatosak, mint a vízzel oltó tűzoltó készülékek, miközben olyan B osztályú tüzeknél is működnek, amelyek gyúlékony folyadékokhoz (pl. festék, benzin) kapcsolódnak.
  • A porral oltó készülékek az A és B osztályú, valamint a gyúlékony gázokhoz kapcsolódó C osztályú tüzeknél használhatóak.
  • Elektromos tüzeknél és B osztályú tüzeknél CO2-oltó készülékeket (szén-dioxid) használnak, amelyek elfojtják a tüzet az oxigén egy részének CO2-vel történő helyettesítésével.

A tűzoltó készülékeket nem szabad a padlón hagyni, nehogy berozsdásodjanak vagy felboruljanak, ezért tűzoltókészülék-tartók vagy szekrények beszerzéséről is gondoskodni kell. Végül pedig biztosítani kell, hogy minden tűzoltó készülék könnyen hozzáférhető és jól látható legyen.

Füst- és szén-monoxid-érzékelők

Nem minden Európai Uniós országban kötelező a füstérzékelők felszerelése a vállalati helyiségekben. Az ilyen típusú tűzvédelmi berendezések fokozzák a reakciókészséget azáltal, hogy tűz esetén gyors riasztást adnak.

A füstérzékelőknek többféle típusa van. Az autonóm füstérzékelőkön fel kell tüntetni a CE-jelölést, és meg kell felelniük az EN 14 604 szabványnak. Ez az európai szabvány tanúsítja, hogy a tűzvédelmi termék megfelel a biztonsági előírásoknak.

A szén-monoxid-érzékelőknek CE-tanúsítvánnyal kell rendelkezniük és meg kell felelniük az EN 50 291 szabványnak. Ez egy másik európai szabvány, ez határozza meg a riasztási küszöbértékeket a szén-monoxid-koncentráció szintjétől függően. Végül vannak kombinált érzékelők, amelyek mind a füstérzékelést, mind a szén-monoxid-érzékelést biztosítják.

Egyéb tűzvédelmi felszerelések és tartozékok

A vállalatok számos egyéb tűzvédelmi berendezés és tartozék közül választhatnak a hatékony kockázatmegelőzési politika megvalósításához.

A vészvilágítások és a biztonsági táblák célja, hogy tájékoztatást nyújtsanak a menekülési útvonalakról, a vészkijáratokról és a gyülekezési helyről.

A tűzoltóság beavatkozás esetén a tűzcsapokat használja. Kisebb tüzek esetén a tűzoltó takarók használhatók. Egyszerűen helyezze őket a lángra, hogy elfojtsa azt. A füstérzékelőket általában a vállalat általános riasztórendszeréhez kötik. Minden középületet füstérzékelővel kell felszerelni.

A homoktárolókban helyezhető el a tűzoltó homok, amivel pl. a meggyulladt benzin oltható el. A homokot benzin jelenlétében a padlóra kell szórni, hogy felszívja és megakadályozza a begyulladást. A homokot közvetlenül a tűzre is szórhatja, miközben a segélyszolgálatra vár. Az ilyen típusú homoktárolókat a kockázati területeken kell elhelyezni és lapátot is biztosítani kell hozzá.

A tűzgátló ajtók tűz esetén automatikusan bezáródnak, hogy megakadályozzák a tűz terjedését. A tűzgátló ajtóknak meg kell felelniük az EN 1634-1 európai előírásnak.

A jogszabályok a veszélyes termékek biztonságos tárolását is előírják. A biztonsági szekrények megfelelnek ennek a követelménynek. Ezek a szekrények automatikus reteszelő és tömítő rendszerrel vannak felszerelve, ha a közelben tüzet észlelnek.

Végül az önoltó kukák egy másik hasznos kiegészítő a tűzoltáshoz. Rendszerük megakadályozza a levegő bejutását, hogy elkerülje a tartalom meggyulladását.

Lángálló ruházat

A lángálló munkaruházatot két szabvány szerint osztályozzák. A lángok és a korlátozott lángterjedés elleni védőruházatot az ISO 14116 nemzetközi szabvány szabályozza, amely védelmet nyújt a kis lángokkal való rövid és alkalmi érintkezés ellen.

A hőtől és lángoktól védő ruházatot az EN ISO11612 nemzetközi szabvány szabályozza. Ahogy a neve is sugallja, ezek a ruhadarabok védenek az olyan kockázatoktól, mint a hő és a láng. Megvédik a felhasználókat a sugárzó hőtől vagy az olvadt fém fröccsenésétől. Ebbe a kategóriába tartoznak a hegesztőruházatok. Felhívjuk figyelmét, hogy ezek a ruházati cikkek nem védenek teljesen a tűz ellen, de késleltető hatásúak. A cél a védelem biztosítása olyan környezetben, amely égési sérülésekkel kapcsolatos kockázatot jelent.

Használja ki a munkahelyi biztonsági innovációkat, és válassza ki tűzvédelmi felszerelését a „Tűzvédelem” termékkínálatunkból.


További cikkek az Ön számára