Egy mobil klímával akkor is jól érezhetjük magunkat nyáron az irodában, ha nincs lehetőség drága légkondicionáló kiépítésére. Cikkünkben összefoglaljuk, mi mindenre érdemes figyelni a választáskor, illetve bemutatunk néhány konkrét modellt is, amelyek másoknál már bizonyítottak.

Mekkora a megengedett maximális hőmérséklet az irodában?
Ez az a kérdés, amire nem lehet egy egyszerű számot írni válaszként, ugyanis a jogszabály figyelembe veszi a hőérzetet befolyásoló tényezőket is, amelyek jelentősen ronthatják, vagy éppen javíthatják a koncentrációs képességet, illetve a szervezet igénybevételét. A pontos választ a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SzCsM–EüM együttes rendelet adja meg.
E szerint a meleg évszakban biztosítandó hőmérsékletek szellemi munka esetén:
- léghőmérséklet 21–24 °C
- effektív, illetve korrigált effektív hőmérséklet 20 °C
- maximálisan megengedhető effektív, illetve korrigált effektív hőmérséklet 31 °C
Nem mindegy tehát, hogy mit és hogyan mérünk. Lássuk, mit jelentenek a különböző hőmérséklet típusok?
- Léghőmérséklet: A levegő hősugárzás ellen árnyékolt, száraz érzékelőjű hőmérővel mért hőmérséklete. Ez felel meg tehát a hagyományos módon mért hőmérsékletnek.
- Effektív hőmérséklet: A munkahelyi levegőkörnyezet olyan komplex mutatószáma (klímaindexe), amely az adott hely léghőmérsékletét, a levegő relatív nedvességtartalmát és a légsebességet veszi figyelembe.
- Korrigált effektív hőmérséklet: A munkahelyi levegőkörnyezet olyan komplex mutatószáma, amely az effektív hőmérsékleten kívül a hősugárzást is figyelembe veszi. Méréséhez speciális glóbusz-hőmérő szükséges, amely a hősugárzást is érzékeli.
Mikor van szükség mobil klímára?
Azt már mindenki megtapasztalhatta, hogy a nyarak egyre forróbbak, több a hőhullám, illetve sajnos már tavasszal és ősszel is előfordulhatnak „nyári napok”, amikor a hőmérséklet meghaladja a 25 °C-ot. Ezekhez a szélsőségekhez a magyarországi ingatlanállomány még nem tudott alkalmazkodni, hiszen ahhoz olyan komoly energetikai korszerűsítésekre van szükség, amit sokszor a nagyvállalatok is csak a hosszú távú beruházásaikban tudnak megvalósítani. Az átmeneti időszakban a jól megválasztott mobil klímák hozhatnak enyhülést.
Másik tipikus eset, amikor az irodaház jellege miatt nem lehetséges hagyományos légkondícionáló berendezés telepítése, pl. az ingatlan műemlék, vagy egyéb védettséget élvez. A mobil klíma ilyen esetekben is jó alternatíva.
Harmadik eset pedig, amikor egy helyiséget csak alkalomszerűen használnak, ezért gazdasági racionalitás indokolja a mobil klíma használatát (pl. ritkán használt oktató helyiség, tárgyaló vagy archiváló helyiség).
Ventilátor vagy klíma?
Enyhébb melegben egy ventilátor is sokat tud javítani az irodai komforton, de ha a hőmérséklet 30 °C fölé emelkedik, akkor csak a légkondicionáló segít, hiszen ilyen hőmérsékletnél a ventilátor csak a meleg levegőt keringteti, ami a test hatékony párologtatását és hűtését már nem teszi lehetővé. A légkondicionálók vételára és üzemeltetési költsége magasabb, mint a ventilátoroké, de sokkal hatékonyabbak is. Ha nincs telepítve a helyiségben, használjon mobil klímaberendezést az irodákban. A mobil klíma a falba építetthez hasonlóan működik. Eltávolítja a meleg levegőt a helyiségből, és friss, hűtött levegőt fúj be a helyére. Ugyanakkor a klímára érzékeny kollégák nagyra fogják értékelni, ha enyhébb időben ventilátort használhatnak felfrissülésként.
Kivezetés nélküli mobil klíma: jobb elkerülni
Bizonyos modellek kivezetőcső nélkül működnek. Ezek a mobil klímák a legkevésbé hatékonyak, hiszen a működésük során keletkező hő a helyiségben marad, így előáll az a kellemetlen helyzet, hogy miközben pörgeti a berendezés a villanyórát a hűtés érdekében, egyben fűti is azt.
Sajnos el kell fogadnunk, hogy a mobil klíma tesztek rangsorában egyetlen kivezetés nélküli modell sem szerepel. Ahhoz, hogy ezek a készülékek hatékonyan tudjanak működni a hőt egy csövön keresztül el kell vezetni például úgy, hogy a csövet az iroda nyitott ajtaján keresztül a folyosóra irányítjuk. Még hatékonyabb megoldás, ha a meleg levegőt az épületből vezetjük ki az ablakon keresztül. Nem kell megijedni, ehhez nem kell tárva nyitva tartani az ablakot, az megoldható egy könnyen felszerelhető mobil klíma ablaktömítés (ablakkivezető zsák) segítségével.
Legjobb mobil klíma
A mobil klíma teszteken azok a modellek érnek el jó eredményt, amelyek hatékony működés mellett alacsony energiafogyasztásúak, csendesen üzemeltethetőek és rendelkeznek olyan kényelmi extrákkal, mint pl. a távolról vezérelhetőség. A Teszt Plussz Magazin összeállított egy mobil klíma tesztet, amit rendszeresen frissítenek is. Ebben a mobil klíma tesztben hazai és globális, igazolt vásárlói véleményekre alapozzák a véleményüket, amelyben figyelembe veszik a tesztekből és fórumokból származó mobil klíma véleményeket, illetve a saját tapasztalatokat is.
TIPP: A mobil klíma teszten jól szerepelt a DeLonghi PAC, amelyből a nagyteljesítményű N90 Eco Silent modell a Manutan kínálatában is megtalálható.
Mobil klíma vélemények
A mobil klímát vásárlók az értékelések során általában a következőket szokták kiemelni:
- Gyors hűtés: Ez akkor is fontos szempont lesz, ha irodai vagy ipari környezetbe választ mobil klímát. A DeLonghi PAC N90 Eco Silent akár egy 85 m2-es irodát vagy helyiséget is képes gyorsan lehűteni.
- Egyszerű kezelés: A mobil klímák nagy előnye a hagyományos légkondicionálókhoz képest, hogy akár szakember nélkül is telepíthetőek, az üzemeltetésük pedig egyszerű.
- Olcsó üzemeltetés: Érdemes A energetikai osztályba tartozó készüléket választani, mert hosszú távon ez üzemeltethető a legköltséghatékonyabban. A Manutan által forgalmazott mobil klímák mindegyike ilyen.
- Design: A mobil klíma véleményeknél gyakran találkozni ezzel a szemponttal is, hiszen a vásárlóknak fontos a készülék megjelenése. A modern mobil klímák esztétikusak és jól illeszkednek szinte bármilyen irodai stílushoz.
Hogyan válasszunk mobil klímát irodába?
Mobil klíma kiválasztásakor vegye figyelembe a helyiség méretét, a mobil klíma teljesítményét, zajszintjét, a fogyasztását, a kiegészítő funkciókat, valamint a klíma kialakítását és méreteit.
Az ajánlott helyiségméret az egyes klímamodellek részletes termékismertetőjénél van megadva vagy légköbméterben vagy négyzetméterben. A teljesítmény szintén fontos tényező. Általánosságban elmondható, hogy kb. 30 W szükséges 1 m3 levegő hűtéséhez. Annak érdekében, hogy a klímaberendezés ne zavarja kollégáit munka közben, ügyeljen a zajszintre működés közben. Irodák esetében ez nem haladhatja meg a 65 dB-t .
A mobil klímák a levegő hűtésén kívül további funkciókkal is rendelkezhet, mint például fűtés és párátlanítás. De választhat olyan modelleket is, amelyek rendelkeznek időzítővel, távirányítóval, mobilalkalmazáshoz való csatlakozással stb.
A mobil klíma karbantartása és biztonságos használata
Győződjön meg arról, hogy minden alkalmazott tudja, hogyan kell kezelni a mobil klímát. Az egészségügyi és biztonsági előírások szerint a külső hőmérséklet és a légkondicionált helyiség hőmérséklete közötti különbség nem haladhatja meg az 5-6 °C-ot.
Ahhoz, hogy a készülék megfelelően és biztonságosan működjön, rendszeres karbantartásra van szükség. Gondoskodjon a berendezés rendszeres tisztításáról és fertőtlenítéséről. Tisztítsa meg a klímaberendezés szűrőit is, hogy megakadályozza a baktériumok és a penész terjedését. Hosszabb leállás előtt, jellemzően nyár végén szárítsa meg a klímaberendezést, engedje le a maradék kondenzvizet, amelyben a baktériumok szaporodhatnak és tisztítsa meg a készüléket, mielőtt elcsomagolná.
Ismerje meg a Manutan teljes légkondicionáló kínálatát itt! Ha tanácsra van szüksége, keresse bizalommal értékesítési kollégáinkat.