A folyamatban inaktivitás miatt hamarosan időtúllépés jelentkezik. Kattintson az OK gombra, ha szeretné, hogy ideje további 120 perccel meghosszabbodjon.
Fenntarthatóság a Manutan-nál: termékeink ökológiai lábnyoma
Vevőinket és beszállítóinkat környezetbarát megközelítésre ösztönözzük, és az általunk kínált termékekhez környezeti hatásvizsgálatot is csatolunk. Figyelembe vesszük a termék életciklusát, valamint azt az országot, ahonnan a termék származik.
Hogyan mérjük fel a környezeti hatásokat
A Manutan-nál semmit sem tartunk titokban: azt szeretnénk, ha a vásárlók minden információt megkapnának az általunk értékesített termékről. Ez motiválja a vevőt - és a beszállítót - hogy környezetbarátabb legyen.
A kínálatunkban szereplő termékeknek "ökotanúsítványt" adunk - egy A-tól (legjobb minősítés) E-ig (legrosszabb minősítés) terjedő skálán értékeljük a környezeti lábnyomukat.
Figyelembe vesszük a termék életciklusát - milyen nyersanyagokra és anyagokra van szükség a gyártáshoz, újrahasznosítható-e a termék, és hogyan semmisítik meg. Az elismert PEF (Product Environmental Footprint) módszertant követjük, amely pontosan meghatározott tényezők alapján méri a termékek környezeti hatását. Ezek közül (terméktől függően) 12 és 16 között van, mint például a szén-dioxid-kibocsátás, az előállításhoz felhasznált alapanyag, a vízszennyezés vagy a mérgező anyagok keletkezése.
Termékéletciklus
Hogyan mérjük a termékek ökológiai lábnyomát
A termék életciklus-értékelésének módszertana
Alapvető termékinformációk a beszállítótól
A termék súlya, felhasznált nyersanyagok, anyagok és súlyuk, az előállítás országa
Alapvető kiértékelés
Gyártási folyamat, csomagolás, energiafogyasztás
A környezeti lábnyom kiszámítása a PEF-módszertan szerint
A nemzetközileg rendelkezésre álló adatokon alapuló értékelés
Manutan minősítése az ABCDE skálán
- A termékek környezeti hatását a következőképpen határozzuk meg: a védőfelszerelések és -ruházat (PPE-kategória - Személyi védőfelszerelés) esetében a PEF-módszertant követjük az adott termékkategóriára vonatkozóan (az Európai Bizottság 2021/2279. sz. ajánlása szerint). A bútorok és egyéb irodai és raktári berendezések esetében az ADEME (Francia Körforgásos Gazdaságért Felelős Ügynökség) által meghatározott körforgásos gazdaság elvei szerint értékeljük. Mindkét módszer az LCA (életciklus-értékelés) elvein alapul, amely az ISO 14040-44 szabvány szerint a környezeti hatások mérésének érvényes módja.
- Ha nem rendelkezünk teljes termékadatokkal, és ez nem kötelező, akkor szabványosított értékeket használunk.
Rendszeresen ellenőrizzük a beszállítóinktól származó adatok pontosságát - ellenőrizzük az adatok konzisztenciáját, és független szakértőt bízunk meg a minták ellenőrzésével.
Környezeti hatások a PEF módszertan szerint
Éghajlatváltozás
Vízhiány
Földhasználat
A környezet elsavasodása
Ózonpusztulás
Nem rosszindulatú daganatos megbetegedések és egyéb egészségügyi kockázatok kialakulása
A tengervizek természetellenes eutrofizációja
Édesvíz-szennyezés
Természetellenes talaj-eutrofizáció
A levegőben lévő részecskék és egyéb szervetlen anyagok
Ásványi nyersanyagok felhasználása
Energiafelhasználás
Az édesvízi patakok természetellenes eutrofizációja
Rákos megbetegedés kialakulása
Ionizáló sugárzás
Fotokémiai reakciók és ózonképződés
A Manutan-nál mind a 16 környezeti hatást a PEF-módszertan szerint értékeljük, 12 tényezővel kombinálva, az ADEME által meghatározott körforgásos gazdaság elveinek megfelelően. Értékeljük továbbá az éghajlatváltozásra (CO2-kibocsátás), az erőforrás-felhasználásra, a levegőbe kerülő részecskekibocsátásra és az emberi egészségre gyakorolt hatást.
A termék környezeti lábnyomának értékeléséhez szükséges bemeneti adatokat a következőképpen kapjuk meg:
- A beszállítóktól származó adatok: termékkategória, felhasznált nyersanyagok, anyagok és azok súlya (a termék pontos összetétele), az ország, ahol a terméket gyártották, milyen gyártási folyamatokon megy keresztül a termék.
- Egyes tételek (pl. a termékcsomagolás vagy a gyártási folyamat energiafogyasztása) értékelésénél az alkalmazandó szabványokat követjük, amelyek figyelembe veszik a termék környezeti lábnyomához való hozzájárulást és a beszállító számára rendelkezésre álló konkrét megoldás elérhetőségét. Nem követjük az alkalmazandó szabványokat, ha a beszállító pontos adatokat bocsát rendelkezésünkre - ilyen esetekben a termék pluszpontokat kap az értékelés során. Nem akarjuk, hogy a végén olyan beszállítókat részesítsünk előnyben, akik nem bocsátanak rendelkezésünkre pontos adatokat.
Hogyan ismerjük meg a termékértékeléseket
A weboldalon található összes termék esetében egy egyszerű grafikon mutatja a környezeti lábnyomot. Ez a következőképpen jelenik meg:
A termék teljes ökológiai lábnyoma: 200 pont
- Könnyedén összehasonlíthatja a kínálatunkban található hasonló termékek környezeti hatását.
- A lábnyom értékelése 16 környezeti tényezőn alapul (CO2-kibocsátás, természeti és energiaforrások felhasználása, környezetszennyezés, az emberi egészségre gyakorolt hatás stb.)
Szén-dioxid lábnyom: 49,3 kg CO2-egyenérték
Magán a környezeti lábnyom minősítésen kívül a weboldalon a termékek egyéb szabványosított minősítéseit is megtalálja (PEFC, FSC ®, EU ökocímke, NF Environnement stb.). A termékek esetében az újrahasznosított anyagok arányát is feltüntetjük.
A termékminősítéseket az ABCDE skálán végezzük olyan termékkategóriák esetében, amelyek legalább 30 terméket tartalmaznak (hogy minősítéseink értelmesek legyenek, nagyobb statisztikai mintán igyekszünk elvégezni azokat). Nem hasonlítjuk össze azokat a termékeket, amelyek egy kategóriában még a 30-at sem érik el, és csak a teljes környezeti lábnyomukat és CO2-kibocsátásukat közöljük.
Hogyan osztályozzuk az ABCDE termékcsaládba tartozó termékeket?
A termékeket az ABCDE-skálán a következőképpen rangsoroljuk: a termékeket egy kategóriában a PEF-értékelésük alapján rangsoroljuk. Ezután e kulcs szerint rangsoroljuk őket (a százalékos bontás elismert statisztikai módszereken és az ADEME szerinti körforgásos gazdaság elvein alapul):
Az egyes termékek képviselete a kategóriában
Az A skálán szereplő terméknek van a legkisebb környezeti hatása, míg az E skálán szereplő terméknek a legnagyobb.
*A termékek összehasonlítása egy termékkategórián belül történik - ez a kategória azonos vagy hasonló funkciójú termékeket tartalmaz.
Partnereink
Két partnerünk segített nekünk a termékek környezeti lábnyomának felmérésére irányuló projektünk kísérleti szakaszában. Ők készítették el számításainkat - a termékadatok és a nemzetközi adatbázisokból rendelkezésre álló kibocsátási tényezők* kombinálásával. Ennek során az alábbiakban bemutatott alapvető referenciarendszereket követték*.
A GLIMPACT munkatársai segítettek nekünk a védőfelszerelések és a ruházat értékelésében. Őket a következők vezették:
- az Európai Bizottság által ajánlott PEF (Product Environmental Footprint) módszertan,
- az úgynevezett Glimpact Xtex szabvány, amely az európai PEFCR Ruházati és lábbeli szabvány v1.3 alapján készült,
- az európai PEF LCDN EF2.0 adatbázis.
A WARO segített nekünk az irodabútorok értékelésében. Értékelésük alapja:
- a körforgásos gazdaság elvei az ADEME (Francia Ökológiai Átalakítási Ügynökség) szerint,
- a BP X 30-323-4 szabvány a fabútorokra vonatkozóan
- a Base Impacts V2.02 adatbázis.
A projekt következő szakasza
A termékek környezeti lábnyomának felmérésére irányuló projekt hazánkban még kísérleti szakaszban van. Eddig két kategóriára vonatkozóan végeztünk értékelést: irodabútorok, valamint védőfelszerelések és ruházat.
Szándékunkban áll az értékelést más termékkategóriákra is kiterjeszteni. Ezenkívül tovább kívánjuk fejleszteni a projektet - és ezzel támogatni beszállítóink és ügyfeleink CSR-tevékenységét. Figyelemmel kísérjük a jogszabályokat és a neves szervezetek ajánlásait, és tervezzük, hogy a lehető leghamarabb (az adatok rendelkezésre állásától függően) felvesszük az értékelési körbe a piac egészét átfogó termékösszehasonlításokat.